1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. Wang Yi: “Çin-Fransa bağları olumlu gelişme ivmesi gösteriyor”

Wang Yi: “Çin-Fransa bağları olumlu gelişme ivmesi gösteriyor”

- - 2 dk okuma süresi
132

Çin Devlet Müşaviri ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, pazartesi günü Fransa’nın Avrupa ve Dışişleri Bakanı Catherine Colonna ile yaptığı video görüşmede, Çin-Fransa ilişkilerinin zaman testinden geçerek genel istikrarı ve olumlu bir gelişme ivmesini koruduğunu söyledi.

Aynı zamanda Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Bürosu üyesi olan Wang, Endoneya’nın Bali kentinde iki devlet başkanı arasındaki başarılı görüşmenin anlayışı ve karşılıklı güveni artırdığını ve fikir birliğini genişlettiğini ifade etti.

Wang, Çin’in üst düzey alışverişi teşvik etmek, planlama ve tasarımı güçlendirmek, ikili ilişkilerin istikrarını ve öngörülebilirliğini artırmak ve ekonomi, ticaret, tarım ve havacılık alanlarında pratik iş birliğini derinleştirmek için Fransa ile çalışmaya istekli olduğunu belirtti.

Wang, Çin’in yeşil enerji, tıp ve sağlık, bilimsel ve teknolojik yenilik gibi alanlarda Fransa ile işbirliğini genişletmek istediğini de sözlerine ekledi. 

Wang ayrıca Çin’in Covid-19 sınırlama önlemlerini optimize etmeye ve Çinli ve yabancı personel değişimini kolaylaştırmaya devam edeceğini dile getirdi.

Colonna, Fransa’nın iki taraf arasındaki üst düzey alışverişlerin bir sonraki aşamasına hazırlanmak, bir iş birliği yol haritası oluşturmak ve kapsamlı stratejik ortaklığı derinleştirmek için Çin ile birlikte çalışmaya istekli olduğunu kaydetti.

Wang’a Fransız tarafının Çin’in modernleşme tarzı konusunda iyimser olduğunu ve Çin’e bu yolda yardım etmeye istekli olduğunu aktaran Colonna, Paris’in Fransa ile Çin arasındaki halklar arası ve kültürel alışverişi yeniden canlandırmayı dört gözle beklediğini de sözlerine ekledi. 

Colonna ayrıca, Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi Taraflar Konferansı’nın 15. toplantısının başkanlığında Çin’in rolünden övgüyle söz etti ve Fransa’nın küresel zorluklarla ortaklaşa mücadelede Çin ile çok taraflı koordinasyonu güçlendirmeye istekli olduğunu ifade etti.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın