1. Anasayfa
  2. Dünya
  3. Xi, ÇUHM yıllık toplantısının kapanışında halka hitap etti

Xi, ÇUHM yıllık toplantısının kapanışında halka hitap etti

- - 4 dk okuma süresi
105

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin Ulusal Halk Meclisi (ÇUHM) yıllık toplantısının kapanışında bir konuşma yaptı.

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Merkezi Askeri Komisyon Başkanı Xi konuşmasında, “Halkın bana olan güveni, ilerlemem için en büyük motivasyon ve aynı zamanda omuzlarımda ağır bir sorumluluktur. Anayasanın bana verdiği görev ve sorumlulukları sadakatle yerine getireceğim, ülkenin ihtiyaçlarını görev bileceğim. Görevlerimi tüm gücümle yerine getireceğim. ÇUHM’nin temsilcileri ve ülkedeki çeşitli etnik gruplara mensup halkların büyük güvenini asla boşa çıkarmayacağım.” diye konuştu.

“Ulusal kalkınmada bayrağı teslim aldık”

Xi, “Ulusal kalkınmada bayrağı biz temsil aldık.” diye seslendi. Xi konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çin ulusu tarihte büyük başarılar kaydederken, sayısız zorluklar da yaşamıştır. Çin halkı, Çin Komünist Partisi (ÇKP) önderliğinde, yaklaşık yüz yıllık çabalardan sonra nihayet kendi kaderinin sahibi oldu. Çin ulusu ayağa kalkıp zenginleşme sürecinden güçlenme sürecine girdi. Bu yeni yolculukta, güçlü bir ülke inşa etmek ve ulusal kalkınmayı gerçekleştirmek için katkılarda bulunmalıyız.”

“Çin, yüksek nitelikli kalkınmayı kararlılıkla ilerletmeli”

Xi konuşmasında, Çin’in, güçlü bir ülke inşa etme ve ulusal kalkınmayı gerçekleştirmenin yeni yolculuğunda yüksek nitelikli kalkınmayı kararlılıkla ilerletmesi, her zaman halkın üstünlüğünü koruması gerektiğini vurguladı.

Xi, kalkınmanın yanı sıra güvenliğin sağlanmasını, “Bir Ülke, İki Sistem” uygulamaları ve anavatanın birleşmesinin ilerletilmesini, insanlık için kader ortaklığı inşasının hızlandırılmasını talep etti.

Xi, ekonominin niteliğinin yükseltilmesinin yanı sıra niceliğinin de uygun bir boyutta büyümesinin gerçekleştirilmesi, bilimsel ve ekonomik güç ile devletin kapsamlı gücünün arttırılması, tüm halkın modernleşme inşasında elde edilen başarılardan eşit bir şekilde faydalanmasının sağlanması, tüm halkın ortaklaşa zenginleşmesinde ilerlemelerin kaydedilmesi çağrısında bulundu.

“Savunma ve ordunun modernleşme inşası hızlandırılmalı”

Xi Jinping konuşmasında, savunma ve ordunun modernleşme inşasının kapsamlı bir şekilde hızlandırılması, ülkenin egemenliğini, güvenliğini ve kalkınma çıkarlarını koruyan halk ordusunun çelikten bir Çin Seddi haline getirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Xi “Güvenlik, kalkınmanın temelidir ve istikrar da güçlenmenin ön koşuludur. Ulusal güvenlik konsepti hayata geçirilmeli, ulusal güvenlik sistemi geliştirilmeli, ulusal güvenliği koruma kabiliyeti güçlendirilmeli, kamu güvenliği yönetişim seviyesi yükseltilmeli, toplumsal yönetişim sistemi iyileştirilmelidir.” ifadelerini kullandı. 

“Çin, yüksek seviyeli dışa açılma uygulamalarını ilerletecek”

Çin’in kalkınmasının tüm dünyaya faydalar getirdiğini vurgulayan Xi, ayrıca Çin’in kalkınmasının dünyadan ayrı düşünülemeyeceğini söyledi.

Xi, Çin’in yüksek seviyeli dışa açılma uygulamalarını ilerletmeye devam ederken, küresel piyasa ve kaynaklardan faydalanarak kendini geliştireceğini ve böylece dünyanın ortak kalkınmasını hızlandıracağını dile getirdi.

Xi, “Çin, barış, kalkınma, işbirliği ve kazan-kazan bayraklarını yüksekte tutarak, gerçek anlamdaki çok taraflılığı ve insanlığın ortak değerlerini somut eylemlerle yerine getirecek. Çin, küresel yönetişim sistemine ilişkin reform ve yapılanmaya aktif bir şekilde katılırken, açık dünya ekonomisini oluşturmayı ve Küresel Kalkınma İnisiyatifi ile Küresel Güvenlik İnisiyatifi’ni yerine getirmeyi hızlandıracak.” diye konuştu.

“Yolsuzlukla mücadele sürdürülecek”

Xi konuşmasında, Çin Komünist Partisi’nin disiplinli parti yönetiminin güçlendirilmesi için yolsuzlukla mücadelenin kesinlikle sürdürüleceğinin altını çizdi.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın