- - 3 dk okuma süresi
77
screenshot 6 600 x 400 10

Xi Jinping görüşmede, bu yılın Çin-İspanya diplomatik ilişkilerinin kuruluşunun 50. yıldönümü olduğuna işaret ederek, geçen 50 yıl içinde iki ülkenin karşılıklı saygı, değişim ve diyalog temelinde karşılıklı yarara dayalı iş birliği yaptıklarını, iki ülke arasında kapsamlı stratejik ortaklığın sürekli geliştirildiğini kaydetti.

Xi, Çin’in nitelikli gelişme yoluyla Çin tarzı modernleşmeyi kapsamlı şekilde ilerleteceğini, bunun İspanya dahil tüm dünya ülkelerine dev pazar ve iş birliği fırsatları sunacağını kaydetti.  

Xi Jinping, Çin’in İspanya’dan daha çok kaliteli ürün ithal etmeye hazır olduğuna işaret ederek, İspanya’nın da Çin işletmelerine elverişli bir ortam sağlayacağını inandıklarını belirtti.

Xi, küresel etkilere sahip iki eski medeniyet olarak Çin ve İspanya’nın Çin-İspanya kültür ve turizm yılı etkinliklerini etkin şekilde düzenlemeleri, küresel medeniyetlerarası diyalogu ilerletmeleri, BM ve G20 gibi çok taraflı çerçevelerde yakın temas kurmaları, insanlığın karşı karşıya olduğu ortak meydan okumaların üstesinden gelmek için aktif katkı sağlamaları çağrısında bulundu.

Xi Jinping, Çin-AB ilişkilerini geliştirmek için AB’nin stratejik özerkliğinde ısrarcı olunması gerektiğine işaret ederek, iki tarafın çok taraflılıktan yana olduğunu, dolayısıyla modernleşme yolunda iş birliği ortakları olmaları gerektiğini vurguladı. Xi, İspanya’nın Çin-AB diyalog ve iş birliğinin geliştirilmesinde aktif rol oynamasını istedi.  

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Perez Castejon görüşmede, İspanya’nın Çin ile içten temas ve diyalog yapmaya, karşılıklı güveni pekiştirmeye, karşılıklı yarara dayalı iş birliğini sağlamlaştırmaya, özellikle elektrikli otomobil, yeşil enerji ve digital ekonomi konularında iş birliğini derinleştirmeye, iklim değişikliliği gibi küresel konularda yakın teması korumaya hazır olduğunu kaydetti.

Sanchez, bu yılın ikinci yarısında İspanya’nın AB Dönem Başkanlığı’nı devralacağına işaret ederek, İspanya’nın AB ile Çin arasında diyalog ve iş birliği için çaba harcayacağını söyledi.

İki lider, Ukrayna krizi hakkında görüş alışverişinde bulundu. Sanchez, Çin’in krizin siyasi yolla çözülmesinde oynadığı yapıcı rolü takdirle değerlendirdiklerini belirtti.

Öte yandan Çin Başbakanı Li Qiang da aynı gün İspanya Başbakanı Pedro Sanchez  Perez Castejon ile bir araya geldi.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın