- - 2 dk okuma süresi
92
whatsapp image 2023 03 31 at 19 33

Xi Jinping, Çin-Singapur’un önemli bir ortak olduğuna ve Çin-Singapur ilişkilerinin her zaman ileriye dönük stratejik örnek niteliği  taşıdığına dikkat çekti. Bunun, yalnızca iki ülkenin kalkınmasını ve yeniden canlandırılmasını etkili bir şekilde hızlandırmakla kalmayıp aynı zamanda bölge ülkeleri için bir örnek oluşturduğunu kaydeden Xi, Çin’in, Singapur’u çevre ülkeleriyle diplomasisinin öncelikli yönüne yerleştirdiğini, bu ziyaretle, Çin-Singapur ilişkilerini kapsamlı, kaliteli ve ileriye dönük bir ortaklık ilişkilerini daha üst düzeye taşıdıklarını, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelecekteki gelişim yönünü gösterdiklerini ve Çin’in Singapur ile stratejik iletişimi daha da güçlendirmeye hazır olduğunu belirtti.  

Xi Jinping, yıllar içinde Asya bölgesinin genel olarak barışı, istikrarı ve hızlı gelişmeyi sürdürdüğüne işaret etti. Dünyadaki mevcut asırlık değişimlerin hızlandırıldığı halde, Asya bölgesinin kolaylıkla kazandırmadığı iyi gelişme eğilimini korumamız gerektiğini ifade eden Xi, hegemonyacılığa ve zorbalığa kararlı bir şekilde karşı çıkarak açıkça ayrışmaya direnmemiz ve hiçbir ülkenin Asya halkının mutlu bir yaşam sürdürme hakkından mahrum etmesine izin vermememiz gerektiğini vurguladı. 

Lee Hsien Loong, birkaç yıl sonra Çin’i tekrar ziyaret etmekten çok mutlu olduğunu söyledi. Çin’in tüm bölgelerinin hızla ekonomik canlılığa kavuştuğunu görünce, Çin ekonomisinin gelişimine kesin bir güven duyduğunu ifade eden Lee Hsien Loong Çin ekonomisinin daha iyiye doğru gelişmeye devam edeceğine inandığını belirtti. Ziyaretle Singapur ile Çin arasındaki çok yönlü, kaliteli ve ileriye dönük ortaklık ilişkisinin geliştirilmesine yeni bir canlılık kazandırılacağını ve iki ülke arasında her alandaki işbirliğinde daha fazla sonuçlar elde edilmesini umduğunu dile getirdi.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın