1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. Xi Jinping’in Küresel Medeniyet İnisiyatifi

Xi Jinping’in Küresel Medeniyet İnisiyatifi

- - 4 dk okuma süresi
9

Diyalog toplantısının açılışında konuşan ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, insanlığın modernleşme sürecinin hızlandırılmasıyla ilgili görüşlerini paylaştı ve Küresel Medeniyet İnisiyatifi’ni ortaya koydu.

İnsanlığın ne tür bir modernleşmeye ihtiyacı var? Küresel medeniyet nasıl bir geleceği getirir? Xi Jinping’in görüşlerini dinleyelim.

“Nasıl bir modernleşme?”

Modernleşme ne demek? İki kutupluluk mu yoksa ortak refah mı? Maddecilik mi veya maddi ile manevi ihtiyaçların eş güdümlü gelişmesi mi? Balıkları avlamak için havuzun suyunu boşaltmak mı yoksa insan ve doğanın uyum içinde bir arada yaşaması mı? Sıfır toplamlı oyun mu veya iş birliği ve ortak kazanç mı? Başka ülkenin gelişme modelini kopyalamak mı veya kendi koşullarına göre kendi yolunu seçmek mi?

Xi Jinping, konuyla ilgili olarak kendi 5 maddelik görüşünü ileri sürdü.

Modernleşmenin geleceğinin halka hizmet etmesi, modernleşme yolunun çeşitliliği, sürecinin sürdürülebilirliği, sonuçlarının geniş kapsayıcılığı, modernleşmeye öncelik eden liderin kararlılığı dahil 5 maddelik görüşünü aktaran Xi Jinping, modernleşme alanında önde giden ülkelerin içtenlikle diğer ülkelerin gelişmesine yardım sağlamaları gerektiğini vurguladı.

Xi konuşmasında, Çin tarzı modernleşme hakkında bilgiler verdi. Xi, Çin tarzı modernleşmenin kalabalık bir nüfusa yönelik, tüm halkın ortak refahı, maddi ve manevi uygarlıkların eş güdümlü şekilde gelişmesi, insan ile tabiatın uyumlu şekilde bir arada yaşamasını hedefleyen ve barışçı gelişme yolunu izleyen modernleşme türü olduğunu dile getirdi.

Küresel Medeniyet İnisiyatifi neler içeriyor?

Xi Jinping dünkü diyalog toplantısında ilk kez Küresel Medeniyet İnisiyatifi’ni ortaya koydu. Bu, 2021 yılının eylül ayında Küresel Kalkınma İnisiyatifi ve geçen yıl nisan ayında Küresel Güvenlik İnisiyatifi’nden sonra Xi Jinping tarafından ortaya koyulan yeni bir uluslararası kamu ürünüdür.

Küresel Medeniyet İnisiyatifi’nin esas içerikleri şunlardır: Dünyada medeniyetlerin çeşitliliğine saygı gösterilmesi, tüm insanlığın ortak değerlerinin ortaklaşa savunulması, medeniyetlerin aktarılması ve yeniliğine önem verilmesi, uluslararası kültürel-beşeri iletişim ve iş birliğinin artırılması.

Bunlar, Xi Jinping’in küresel medeniyet anlayışının yansımasıdır. Xi, Mart 2014’te Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü’nde yaptığı konuşmada, “Farklı medeniyetler arasında karşılıklı saygı ve uyum sağlamalıyız, farklı medeniyetlerin birbirleriyle iletişim kurarak ve birbirlerinden öğrenerek dünya halkları arasındaki dostluğu artıran köprü, insanlığın ilerlemesini motive eden güç ve dünya barışını koruyan bağ haline gelmesini teşvik etmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

Çin tarzı modernleşme, insanlığın sahip olduğu medeniyetlerdeki yeni bir biçim olarak, dünyanın diğer medeniyetlerinin paylaşımına ve renkliliğine katkı sağlayabilir.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir