1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. Yabancı sermaye niye Çin’e olan yatırımlarını artırıyor?

Yabancı sermaye niye Çin’e olan yatırımlarını artırıyor?

- - 6 dk okuma süresi
58

Yabancı sermaye, Çin piyasasını nasıl değerlendiriyor? Bu sorunun cevabı son verilerde bulunabilir. 2023 yılının Ocak ayında Çin’in fiilen kullandığı yabancı sermaye miktarı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14,5 artarak, 127 milyar 690 milyon yuanı (18 milyar 578 milyon ABD Doları) buldu. Bu arada imalat sektöründe fiilen kullanılan yabancı sermayede yüzde 40,4 ve ileri teknoloji sektöründe ise yüzde 62,8’lik artış görüldü.

Çin’in süper büyük piyasasından kaynaklanan talep ile mükemmelleşmiş sektör sisteminden kaynaklanan arz avantajları, daha fazla fırsat yaratıyor. Daha iyi hale gelen ticaret ortamı da sürekli cazibesini gösteriyor.

“İmalat sektörü, yeni yatırımları karşılıyor”

Bu yılın başından beri, yabancı firmalar, Çin’de yatırıma sıcak bakıyor. Yabancı işletmeler, özellikle imalat sektörüne olan yatırımı artırarak, Çin piyasasındaki payını yükseltmeye çalışıyor.

1 Ocak 2023’te uygulanmaya başlanan Yabancı Yatırımın Teşvik Edildiği Sektörler Kategorisi’nin yeni versiyonuna dahil edilen yeni sektörlerin sayısı, tarihi rekor kırdı. Bu yabancı firmaların Çin’de yaptırım yapmalarına olanak yarattı.

Schneider Electric’e ait kritik güç kaynağı hakkındaki inovasyon laboratuvarı Shanghai kentinde açıldı. Laboratuvar, kritik güç kaynağı ve enerji rezervi gibi sistemlerin küresel AR-GE stratejisini araştırmayı amaçlıyor. İsviçre firması Amcor’un 1 milyar yuanlık (145 milyon 500 bin dolarlık) yatırımla Guangdong eyaletinde kurduğu küresel soft ambalaj fabrikası üretime geçti. Fabrikanın birinci aşamasında yıllık üretimin 800 milyon yuana (116 milyon 400 bin ABD Doları) ulaşması bekleniyor. Bunun yanı sıra Suzhou kentinde 16 yabancı sermayeli proje başlatıldı.

2023022118452460908

Bosch Otomotiv ve Elektronik Parçaları Suzhou A.Ş İcra Direktörü Georges Andary, 1 milyar yuanlık yatırımla yeni enerjiye dayalı aracın çekirdek parçaları ve otomatik sürüş konularında AR-GE üssünün tesis edilmesinin, firma için 2023 yılındaki önemli bir kilometre taşı olduğuna işaret etti. Yeni projenin fimanın Çin’deki gelişmesine ivme kazandıracağını belirten Andary, aracın elektrifikasyon ve akıllılaşması alanında Çin piyasasında daha geniş boyutta faaliyet gösterebilmek istediklerine dikkat çekti.

“Yabancı sermaye, tüketim trendine ayak uydurarak yeni fırsatları karşılıyor”

Tüketim, Çin ekonomisini geliştiren en önemli itici güçtür. Bu konuda hizmet sektörü büyük potansiyele sahip. Yabancı firmalar, Çin’in dev piyasasının, kendilerine kararlılık ve güven verdiğini ve Çin’in hizmet piyasasıyla daha iyi kaynaşacaklarını belirtiyorlar.

Çin’de tüketimde ortaya çıkan yeni trende göre yabancı firmalar da dijital perakende satışına katıldı. Çin Medya Grubu muhabiri, Japon sermayeli bir perakende firmasını ziyaret ettiğinde firmanın Çin’deki mağazalarının yüzde 90’ının kurye platformlarıyla iş birliği yaptığını öğrendi. Böylece müşteri internet üzerinden sipariş verdikten hemen sonra mallar kurye aracılığıyla müşterinin eline ulaştırılabilir. Japon firması aynı zamanda Shanghai’da bir konsept mağazası açıp kendilerine ait bir çiftlikten 24 saat canlı yayın yaparak Çinli müşterilere daha fazla seçenek sağlıyor.

Yabancı firmalar aynı zamanda Çin’in yaşlılara bakım sektörüne de iyimser bakıyor. Bazı yabancı firmalar Çin’in farklı yerlerinde yaşlılara yönelik bakım ve sağlık projeleri başlattı.

2023022118453749022

“Bakanlıklar: Yabancı sermaye çekme seviyesini yükseltmeye devam edeceğiz”

Merkezi ekonomik çalışma toplantısında daha fazla yabancı sermaye çekilmesi ve kullanılması, bu seneki önemli ekonomik çalışmalardan biri olarak belirlendi.

Çin Ticaret Bakanlığı Yabancı Sermayeler Genel Müdür Yardımcısı Meng Huating, yabancı sermaye çekme seviyesini yükselterek önemli yabancı sermayeli projelerin en kısa süre içinde imzalanmasını, yürütülmesini ve inşa edilmesini hızlandıracaklarını söyledi.

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu bu sene önde gelen ve 170 milyar dolarlık 6 grup yabancı sermayeli projeleri hızlandıracaklarını bildirdi. Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu Yabancı Sermaye Genel Müdür Yardımcısı Xia Qing, taşra yönetimlerinin kendilerine özel avantajlardan faydalanarak gerçekler temelinde rasyonel ve birbirine sıkı bağlı sektör zinciri ve tedarik zinciri oluşturmalarını ve yabancı firmalar için daha çekici sektör ekolojisi inşa etmelerini teşvik edeceklerini belirtti.

Son günlerde Uluslararası Para Fonu ve başlıca küresel kuruluşlar, Çin ekonomisinin yıllık büyüme tahminini yükseltti. Uluslararası toplumun, Çin’in gelişmesine olan güveni hızla artıyor.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın