1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. Yeni haftanın gündemi ve beklentiler

Yeni haftanın gündemi ve beklentiler

- - 9 dk okuma süresi
5
finance 11 8

-13 Ocak Pazartesi Türkiye; Cari İşlemler Dengesi (Ocak), Perakende Satış Hacmi (Ocak)

-14 Ocak Salı İngiltere; İşsizlik Oranı (Ocak) ABD; TÜFE (Şubat)

-15 Ocak Çarşamba Japonya; BoJ Tutanakları Türkiye; Merkezi Yönetim Bütçe Dengesi (Şubat), Tarım ÜFE (Şubat), Konut Satışları (Şubat) Euro Bölgesi; Sanayi Üretimi (Ocak) ABD; ÜFE (Şubat), NY Fed İmalat Endeksi (Mart), Perakende Satış Hacmi (Şubat)

-16 Ocak Perşembe Türkiye; Konut Fiyat Endeksi (Ocak) ABD; İnşaat İzinleri (Şubat-Öncü), Konut Başlangıçları (Şubat) Philadelphia Fed İmalat Endeksi (Mart), Haftalık İşsizlik Başvuruları Avrupa; AMB Faiz Kararı

-17 Ocak Cuma Türkiye; TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi (Mart) Euro Bölgesi; TÜFE (Şubat) ABD; Sanayi Üretimi (Şubat), Michigan Tüketici Güven Endeksi (Mart-Öncü)

– Bu hafta küresel piyasaların gündeminde ABD şubat ayı enflasyon verileri, perakende satışlar ve tüketici güveni ön planda olacak. Ayrıca, ABD’de konut sektörüne ilişkin bir dizi veri ile Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) faiz kararı takip edilecek.

ABD’de salı günü şubat ayı TÜFE, çarşamba ise ÜFE rakamları yayımlanacak. Aylık TÜFE artışının %0,5’ten %0,4’e, yıllık artışın %6,4’ten %6,0 civarına gerilemesi beklenmekte. Yıllık artışın %6,0’ya gerilemesi durumunda veri Eylül 2021’den beri en düşük değeri almış olacak. Çekirdek TÜFE’deki aylık artışın %0,4 ile aynı kalması, yıllık artışın %5,6’dan %5,5 ile Kasım 2021’den beri en düşük seviyeye gerilemesi beklenmekte. Aylık ÜFE artışının %0,7’den %0,3’e, yıllık artışın %6,0’dan %5,4’e gerilemesi bekleniyor. Yıllık ÜFE artışı Mart 2022’de %11,7 ile 40 yılın zirvesine çıkmıştı.

İş gücü piyasasının gücünü büyük ölçüde korumasına karşın ücret artışlarındaki yavaşlama hız kesebileceğinin sinyalini veriyor. Ancak şubat enflasyon verileri halihazırda zorlanan dezenflasyonist sürece ilişkin piyasadaki kuşkuları güçlendirebilir. Fed faiz artırımları temposu ve nihai seviyeye ilişkin beklentilerin yükselmesine neden olabilir. Dolayısıyla enflasyondaki aşağı yönlü eğilimin -zayıf olsa da- sürmesi piyasa beklentileri açısından önem taşımaktadır.

Bu bağlamda ayrıca, çarşamba günü ABD şubat ayı perakende satışlar verisi takip edilecek. Perakende satış hacmi ocakta bir önceki aya göre %3 artarken yıllık bazda artış %5,89’dan %6,38’e yükselmişti. Perakende satışlar Aralık 2022’de %5,89 ile Aralık 2020’den beri en düşük yıllık artışı kaydetmişti. İş gücü piyasasındaki sıkılık ve görece güçlü nominal ücret artışlarına karşın ekonomik yavaşlamayla birlikte perakende satış hacmindeki artışın yavaşladığı görülmekte. Şubatta aylık bazda sınırlı bir zayıflama olması beklenmekte.

Haftanın son işlem gününde ABD’de Michigan Üniversitesi’nin mart ayı öncü Tüketici Güven Endeksi takip edilecek. Endeksin martta 67,0 puan ile önceki aya göre değişmemesi beklenmekte. Endeks, Haziran 2022’de 50,0 puan ile tüm zamanların en düşük seviyesine gerilemesinin ardından yükselişe geçmişti. ABD’li tüketicilerin enflasyon beklentilerindeki gerilemenin mart ayında da devam edip etmediği piyasalar için önemli olacaktır.

Euro Bölgesi’nde perşembe günü AMB’nin faiz kararı açıklanacak. Piyasanın büyük ölçüde beklentisi 50bp faiz artırımına gidilmesi yönünde. Kararla birlikte yayımlanacak ekonomik projeksiyonlar ve basın toplantısı, nihai oranın nerede oluşacağı sorusu bağlamında piyasa açısından önemli olacaktır. Mevcut durumda piyasalar %4’ün üzerinde nihai faiz fiyatlıyor. AMB’nin fazla parasal sıkılaştırmanın etkisiyle, yüksek borçlu ve yavaşlayan Avrupa ekonomilerinin finansal istikrarı için risk oluşması ile gereğinden az sıkılaştırma dolayısıyla enflasyon sorununun devam etmesi arasında nasıl bir denge kuracağı gelecek aylarda yakından izlenecektir. Zira çekirdek enflasyon rekor kırarken Almanya ve Fransa’da manşet enflasyonun yükselişte olduğu görülmekte.

Geçen hafta, Fed Başkanı Jerome Powell’ın Kongre’deki -özellikle salı günkü- şahin açıklamaları ve düşük faizli yüksek tahvil pozisyonunu zararla kapatan Silicon Valley Bank’in (SVB) batmasının ardından finansal sisteme sıçraması endişesinin banka hisselerine yansıması hisse senedi piyasaları üzerinde sert satış baskısına neden oldu. ABD’li bankaların piyasa değeri yaklaşık 80mlr USD azalırken güvenli varlık fiyatları yükseldi. Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) tarafından bankaya kayyum atanmasının ardından Fed, konu ile ilgili olarak pazartesi günü TSİ 18.30’da toplanacak. Konu ile ilgili gelişmeler kısa vadeli risk iştahı açısından önemli olacaktır.

– Yurt içinde hafta boyunca ocak ayı cari denge, perakende satışlar, Konut Fiyat Endeksi (KFE), şubat ayı bütçe dengesi, tarım ÜFE, konut satışları ve mart ayı TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi takip edilecek.

Haftanın ilk işlem gününde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yılın ilk ödemeler dengesi istatistiklerini yayımlayacak. Cari işlemler dengesi Aralık 2022 döneminde 5,91mlr USD açık verirken altın ve enerji hariç denge 3,53mlr USD olmuştu. 2022 yılında cari açık 48,77mlr USD, altın ve enerji hariç cari denge 50,79mlr USD fazla verdi. Aynı gün TÜİK ocak ayı Perakende Satış Endekslerini yayımlayacak. Perakende satış hacmi aralıkta aylık bazda %4,8, yıllık %21,8 artmıştı. Yıllık artış geçen yılın temmuz ayından bu yana yükselişte. Ayrıca, pazartesi günü Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin konsolide finansallarını açıklamaları için son gün olacak.

Çarşamba günü yurt içinde veri akışı açısından yoğun bir gün olacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı (HMB) şubat ayı Merkezi Yönetim Bütçe İstatistiklerini yayımlayacak. Merkezi Yönetim bütçesi ocakta 32,2mlr TL, faiz dışı denge 10,9mlr TL açık vermişti. TÜİK, aynı gün şubat tarım ÜFE ve Konut Satış İstatistiklerini duyuracak. Tarım ÜFE ocakta aylık %11,08, yıllık %142,84 artmıştı. Yıllık bazda artış kasımdan bu yana geriliyor. Konut satışları tarafında; ocak ayında Türkiye genelinde yıllık %10,6 artışla 97 bin 708 konut satışı yapıldı.

TCMB perşembe günü ocak ayı KFE’yi yayımlayacak. KFE aralıkta bir önceki aya göre %5,3, yıllık bazda nominal %167,8 ve reel olarak %58,7 artık kaydetmişti.

Haftanın son işlem gününde TCMB’nin mart ayı Piyasa Katılımcıları Anketi takip edilecek. Şubat anketinde piyasanın yılsonu (TÜFE) enflasyon beklentisi %35,76’dan %32,46 seviyesine gerilemişti. 12 aylık beklenti %30,44’ten %30,75’e yükseldi. Yılsonu USDTRY kur beklentisi 23,12’den 22,84’e, 12 aylık USDTRY beklentisi 23,43’ten 23,10 seviyesine gerilemişti. Ayrıca, cuma günü Uluslararası kredi değerlendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu açıklayacak.

Kaynak Piramit Menkul

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir