1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. Yılın sonuna doğru

Yılın sonuna doğru

- - 5 dk okuma süresi
68
1 34 21

Yılın son günlerinde yurtdışı borsalarda tatil havasının etkili olduğu görülse de bugün İngiltere piyasalarının açılmasıyla birlikte yurtdışında kapalı borsa bulunmuyor. Bu nedenle piyasaların yılın son günlerinde hareketli olmasını beklemekle birlikte Çin’de kısıtlamaların kaldırılması piyasada hareketliliği artıracak diğer etmen olabilir.

Öte yandan geçtiğimiz hafta AB enerji bakanları, doğalgaza megavatsaat başına 180 euro tavan fiyat uygulanması konusunda anlaşma sağlamıştı. Rusya devlet başkanı Putin’den karşılık geldi ve anlaşmaya dahil olan ülkelerin Rus petrolü almasını yasaklayan kararnameyi imzaladı.

Asya Pasifik endeksi iki günlük yükselişin ardından %0.13 değer kaybetti. Yılın son günlerine kırmızı girmeye hazırlanan Asya-Pasifik endeksinde Çin’in covid 19 tedbirlerini daha fazla gevşetip ekonomiyi yeniden canlandırması sonrasında piyasalar yön arayışına girdi. Çin’de salgına yönelik kısıtlamaların kaldırılmasına yönelik karar emtia fiyatlarına olumlu yansımaya devam ediyor. Brent petrol 84.90 dolar seviyelerinde işlem görürken ons altında da yükseliş devam etti ve 1818.92 seviyesinden kapandı

Dolar, hazine getirilerindeki ani yükseliş sonrasında canlandı. Japonya Merkez Bankası’nın 10 yıllık tahvil getirisi politikası bandının sürpriz bir şekilde gevşetmesiyle birlikte yen karşısında değer kaybettiği 20 Aralıktan bu yana dolar, ilk kez değer kazandı ve yen karşısında 133.95 seviyesine yükseldi.

Yurt içinde beklenen bir verinin olmadığı yeni günde, yurt dışında ABD bekleyen konut satışları ve Richmond Fed endeksi takip edilecek. Bugün açıklanacak verilerin piyasaya etki derecesinin sınırlı kalmasını bekliyoruz.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Asya-Pasifik piyasaları, Wall Street’in bir gecede yaşadığı kayıpların ardından yatırımcıların 2023’te ekonomi için olumsuz etkileri tartması nedeniyle çoğunlukla düştü. Hong Kong’un Hang Seng endeksi tatil haftasından sonra ticaretin yeniden başlamasıyla yüzde 2,43 arttı. Anakara Çin’de, Shenzhen Bileşeni yüzde 0,72 düştü. Yuan pek değişmedi ve en son ABD doları karşısında 6,9689’da bulunuyordu. Güney Kore’de Kospi, çip ve pil üreticilerinin hisselerinin, hissedarların gelecek yıl için yıllık ödemeye hak kazanmayacağı eski temettü etkisini fiyatlanmasıyla yüzde 2,01 düştü. Avustralya’da S&P/ASX 200 önceki kazançlarından vazgeçtikten sonra yüzde 0,15 düştü.

Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı (METI) verilerine göre, mevsimsel düzeltilmiş sanayi üretimi Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 0,1 geriledi. Piyasa beklentisi düşüşün yüzde 0,3 olacağı yönündeydi. Bu düşüş Eylül ayındaki yüzde 1,7, Ekim ayındaki yüzde 3,2 daralmayı takip etti. Yıllık bazda ise sanayi üretiminde yüzde 1,3 gerileme yaşandı. Düşüşte genel makine üretimindeki yüzde 7,9, üretim makinesi üretimindeki yüzde 5,7 düşüş etkili oldu. Otomobil ürünleri üretimi ise yüzde 0,8 azaldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, AB ve G7 ülkelerinin Rus petrolüne getirdiği tavan fiyat uygulamasına dahil olan ülke ve şirketlerin Rus petrolü almasını yasaklayan kararnameyi imzaladı.

ABD’de ham çelik üretimi haftalık bazda düşüş gösterdi. ABD Demir ve Çelik Enstitüsünün(AISI) açıkladığı verilere göre, ham çelik üretimi 24 Aralık ile sona eren haftada bir önceki haftaya göre yüzde 0,8 azalarak 1 milyon 614 bin ton oldu. Üretim geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8,7 geriledi.

Londra’da metal fiyatları, Çin’de sınırları yeniden açma ve Covid kontrollerini daha fazla azaltma girişiminin desteği ile keskin arttı. Bakır, iki haftanın en yüksek seviyesine çıktı. Londra Metal Borsası’nda üç ay vadeli bakır, TSİ 05.54’te %1,5 artarak 8.475 dolar/tona çıktı. Kontrat erken saatlerde 8.481 dolar/ton ile 15 Aralık’tan beri en yüksek seviyesini gördü.

Kaynak A1 Capital

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın