1. Anasayfa
  2. Dijital Gazete
  3. YSK’dan seçim kararları

YSK’dan seçim kararları

- - 2 dk okuma süresi
8
finance 84 1

Karara göre, Cumhurbaşkanı seçimiyle ilgili propaganda sürecinde, ilk oylama için açık alanlarda propaganda 31 Mart’ta başlayacak, 13 Mayıs’ta sona erecek. Seçimin ikinci oylamaya kalması halinde 15 Mayıs Pazartesi gününden 27 Mayıs Cumartesi günü saat 18.00’e kadar propaganda serbestisi devam edecek. Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci oylamaya kalması durumunda seçim 28 Mayıs Pazar günü gerçekleştirilecek.

18 Mart ve 13 Mayıs tarihleri arası, serbest propaganda süresi olarak açıklandı. Partiler yazılı basında ilan ve reklam yoluyla veya internet sitesi açarak, sözlü, yazılı ve görüntülü propaganda yapabilecek. Oy verme gününden önceki 10 gün içinde kamuoyu araştırmaları, anket, tahmin, mini referandum gibi araştırma sonuçlarının paylaşımı yasak olacak.

Siyasi partiler arasındaki seçim ittifakları konusunda ise 24 Mart Cuma Günü saat 17.00’ye kadar ittifak protokollerinin Yüksek seçim Kurulu’na teslim edilmesi gerekiyor. Siyasi partiler aday listelerini ise en geç 7 Nisan Cuma günü saat 17.00’ye kadar teslim edecekler.

18 Mart Cumartesi gününden itibaren 12 Mayıs Cuma Günü saat 24.00’e kadar siyasi reklam yayını da serbest olacak.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir